Urunler

Bizim Haberler

Bizim Haberler

Geri
Ülker Eksper Ana Sponsorluğu’nda 3. Gastrobosphorus Patisserie Yarışması başlıyor... Ülker Eksper Ana Sponsorluğu’nda 3. Gastrobosphorus Patisserie Yarışması başlıyor...
Ülker Eksper Ana Sponsorluğu’nda 3. Gastrobosphorus Patisserie Yarışması başlıyor...

Başvurular için Ülker Eksper Facebook sayfasını ziyaret edin, beğenin, dosyanızı gönderin,EDT Expo 2015 Fuarı’nda yarışın.

Ülker Eksper Gastrobosphorus Pastacılık Çikolata ve Unlu Mamuller Yarışması, 26 Mart 2015 günü CNR EDT EXPO 2015'te gerçekleştirilecektir. 8 grubun katılacağı yarışmada, her grup pasta, pralin çikolata, heykel ve unlu mamüller alanlarında değerlendirilecektir. Jüri başkanı Niyazi Çapraz'la birlikte 13 değerli jüri üyesi değerlendirmeyi yapacaktır. Yarışma 5 saat sürecektir. Konsept olarak Türkiye'nin yerel ürünleriyle pastacılık çalışmaları yapılacak ayrıca çikolata heykel çalışmasında Türkiye'nin 8 farklı tarihi ve doğa harikası konu olarak alınacaktır.

Katılım Koşulları
Başvurular kurum/şirket/okul vb. olarak yapılacaktır.
Yarışmaya 4'er kişilik ekipler halinde katılım sağlanacaktır.
Yarışmaya katılabilmek ve değerlendirmeye alınabilmek için Ülker Eksper Facebook sayfası beğenilmelidir.
facebook.com/ulkereksper
Her bir ekip çalıştığı kurum/şirket/okul bilgilerini, kişisel bilgilerini ve pralin çikolata, pasta, unlu mamul kategorilerindeki tarif ve görselleri ile info@eksper-edt.com.tr adresine başvurularını gönderebilirler.
Talepler seçici kurul tarafından değerlendirildikten sonra 8 takım EDT EXPO 2015 FUARI (CNR)'da 26 Mart 2015 günü yapılacak 3. Gastrobosphorus Patisserie Yarışması'nda yarışmaya hak kazanacaktır.
Yarışma 4 kategoride olup konsept Türkiye yerel ürünlerinin kullanımı ile olacaktır. Pralin çikolata, pasta, unlu mamül ve çikolata heykel çalışmaları kategorilerinde yer alacaktır. Heykel çalışması Türkiye'nin tarihi ve doğası ile ilgili 8 farklı çalışma işe olacaktır. Katılım 9 Şubat 2015'e kadar gerçekleşecektir.